Rohlíky czyli Czecha dzień powszedni

Rohliki

Rohlíky to coś, co z Czechami, czy wcześniej Czechosłowacją kojarzy się od razu, choć nie każdy musi za nimi przepadać. My ich nie gloryfikujemy, jednocześnie nie pozbawiając uroku. W końcu tenże rohlík nie raz znalazł się w naszych łapach, gdy w pośpiechu trzeba było coś zjeść. Obecne podczas śniadań w hotelach i pensjonatach, obecne w każdym sklepie – słowem trudno się na nie nie natknąć.

Przepis daje 16 sztuk, a więc ilość całkiem pokaźną i godną sporych rozmiarów głodomora. Dodatkowo wobec swej sklepowej konkurencji, są zdecydowanie bardziej pożywne.

20 g świeżych drożdży lub 7, 5 g suchych drożdży

1 łyżeczka cukru pudru

300 ml letniego mleka

500 g pąki pszennej chlebowej

75 g smalcu lub masła

2 łyżeczki soli

1 jajko potrzebne do smarowania rohlíków

Do miski dajemy rozdrobnione drożdże i cukier oraz 100 ml letniego mleka

Mieszamy wszystko i odstawiamy na 10 minut, aby zrobił się zaczyn. Następnie w większej misce umieszczamy pozostałe składniki, dodajemy przygotowany wcześniej zaczyn i około 5 minut zagniatamy ręcznie bądź używamy do tego robota kuchennego z końcówką do ciasta drożdżowego. Wyrobione ciasto przykrywamy i odstawiamy na 30 minut do wyrośnięcia. W międzyczasie nagrzewamy piekarnik do 180°C.Blachę wyłożymy papierem do pieczenia. Ciasto rozdzielamy na 16 kawałków. Tak przygotowane ciasto formujemy w kulki i dostawiamy na kolejne 15 minut, aby ciasto odpoczęło. Po upływie tego czasu ciasto nadajemy kształt rohlíka. Najprościej zrobimy to wałkiem. Ciasto rozwałkujemy w taki sposób, aby nadać kształt trójkąta. Następnie rolujemy ten kawałek ciasta zaczynając od spodu trójkąta aż po jego czubek. Przekładamy na blaszkę i smarujemy rozkłóconym jajkiem. Pieczemy 15 minut aż do zazłocenia się skórki rohlíka.

Dobrou chuť

Z innych przepisów zapraszamy do przeczytania: Vepřo-knedlo-zelo czyli o czym tu w ogóle gadać, Browar Radegast czyli blisko, z degustacją i w jeden dzień, Staročeský medovník czyli kawowa konkurencja dla karmelowej marlenki, Czeskie piwo czyli czeskie piwo, Masopustní koblihy czyli polskie pączki tyle że po czesku.

Photo © czechypopolsku.pl

Dodaj komentarz