Ponieważ nie ukrywam, że z zeszłorocznych czeskich filmów Učitelka (tutaj recenzja ) to dla mnie ścisła czołówka, niżej zamieszczam trochę ciekawostek z planu zdjęciowego, a także tych dotyczących okoliczności powstawania samego filmu.
– kiedy film Učitelka miał 9 nominacji do poprzedniej edycji Czeskiego Lwa wydawało się, że co najmniej kilka z nich jest formalnością. Niestety wobec absolutnej Dominacji obrazu Masaryk, który zyskał 12 statuetek, Hrebejk i cała ekipa Učitelki obejść musieli się smakiem.
– film Masaryk to jedyny film który wygrał Czeskiego Lwa, mimo że jeszcze nie trafił do kin, stało się to 5 dni po inauguracji
– Zuzana Mauréry otrzymała Kryształowy Globus festiwalu w Karlowych Warach za główną rolę damską i to w zasadzie jedyna nagroda dla filmu w Czechach
– ta sama Zuzana Mauréry odebrała nagrodę za główną rolę żeńską Kryształowe Skrzydło 2017 na Słowacji
– odbierając Kryształowe skrzydło przytoczyła współczesną historię, niemal zupełnie jak w filmie, w tle pedofilia i zaklęty krąg milczenia powodowany wygodą i manipulacją. Jak widać historie, w tym te smutne, lubią się powtarzać.
– Učitelka miała pierwotnie być kręcona w Pradze, ale wobec niemożności znalezienia funduszy znalazł się słowacki producent, który przekazanie środków obwarował przesunięciem fabuły do Bratysławy
– dzięki temu też film jest po słowacku, acz gra w nim paru Czeskich aktorów mówiących też w filmie po czesku, w tym Petr Havelka czy Ondřej Malý.
– film wymagał tylko 20 dni zdjęciowych z czego główna bohaterka uczestniczyła jedynie w ośmiu. To się nazywa sprawnie, bez kombinacji i po kosztach wyprodukować znakomity film.
– mimo, że w obrazie przeważa śnieg i zima, wszystkie te sceny były nagrywane w sierpniu 2015 przy temperaturach sięgających 40 stopni. Ekipa umierała z gorąca.
– inaczej niż w filmie tytułowa nauczycielka nie została zwolniona, a jedynie przesunięta do sąsiedniej szkoły wskutek skargi rodziców. Takie informacje podał Petr Jarchovský, scenarzysta.
Tu recenzje innych filmów Hřebejka Pod jednym dachem((Pelíšky), Pupendo, Czeski błąd(Kawasakiho růže) i może Boso po ściernisku(Po strništi bos) Jana Svěráka.
Photo © A-Company CZ
Comments
Ciekawe, wydaje się to jedenym z szybciej nakręconych filmów? Czy szybkość idzie w parze z jakością? A te 40 stopni ciepła to niezłe wyzwanie do aktorów odgrywających głowne role 🙂
Author
Cóż. Polański potrzebował i po 100 klapsów, by dopieścić scenę, a filmy raz mu się udawały a raz nie. Hřebejk trzyma poziom niemal w każdym filmie, tu też.
Co ciekawe nie chodziło o oszczędność, bo najkosztowniejsza scena została w ostatecznym kształcie filmu pominięty.
Pozdrawiam
Pazout_admin