Učitelka czyli garść ciekawostek

Ponieważ  nie ukrywam, że z zeszłorocznych czeskich filmów Učitelka (tutaj recenzja ) to dla mnie ścisła czołówka, niżej zamieszczam trochę ciekawostek z planu zdjęciowego, a także tych dotyczących okoliczności powstawania samego filmu.

– kiedy film Učitelka miał 9 nominacji do poprzedniej edycji Czeskiego Lwa wydawało się, że co najmniej kilka z nich jest formalnością. Niestety wobec absolutnej Dominacji obrazu Masaryk, który zyskał 12 statuetek, Hrebejk i cała ekipa Učitelki  obejść musieli się smakiem.

– film Masaryk to jedyny film który wygrał  Czeskiego Lwa, mimo że jeszcze nie trafił do kin, stało się to 5 dni po inauguracji

Zuzana Mauréry otrzymała Kryształowy Globus festiwalu w Karlowych Warach za główną rolę damską i to w zasadzie jedyna nagroda dla filmu w Czechach

– ta sama Zuzana Mauréry odebrała nagrodę za główną rolę żeńską Kryształowe Skrzydło 2017 na Słowacji

– odbierając Kryształowe skrzydło przytoczyła współczesną historię, niemal zupełnie jak w filmie, w tle pedofilia i zaklęty krąg milczenia powodowany wygodą i manipulacją. Jak widać historie, w tym te smutne, lubią się powtarzać.

Učitelka miała pierwotnie być kręcona w Pradze, ale wobec niemożności znalezienia funduszy znalazł się słowacki producent, który przekazanie środków obwarował przesunięciem fabuły do Bratysławy

– dzięki temu też film jest po słowacku, acz gra w nim paru Czeskich aktorów mówiących też w filmie po czesku, w tym Petr Havelka czy Ondřej Malý.

– film wymagał tylko 20 dni zdjęciowych z czego główna bohaterka uczestniczyła jedynie w ośmiu. To się nazywa sprawnie, bez kombinacji i po kosztach wyprodukować znakomity film.

– mimo, że w obrazie przeważa śnieg i zima, wszystkie te sceny były nagrywane w sierpniu 2015 przy temperaturach sięgających 40 stopni. Ekipa umierała z gorąca.

– inaczej niż w filmie tytułowa nauczycielka nie została zwolniona, a jedynie przesunięta do sąsiedniej szkoły wskutek skargi rodziców. Takie informacje podał Petr Jarchovský, scenarzysta.

 

Tu recenzje innych filmów Hřebejka Pod jednym dachem((Pelíšky),  Pupendo, Czeski błąd(Kawasakiho růže) i może Boso po ściernisku(Po strništi bos) Jana Svěráka.

 

Photo © A-Company CZ

 

Comments

  1. Post
   Author
   Pazout_admin

   Cóż. Polański potrzebował i po 100 klapsów, by dopieścić scenę, a filmy raz mu się udawały a raz nie. Hřebejk trzyma poziom niemal w każdym filmie, tu też.
   Co ciekawe nie chodziło o oszczędność, bo najkosztowniejsza scena została w ostatecznym kształcie filmu pominięty.
   Pozdrawiam
   Pazout_admin

Dodaj komentarz