Sałata śledziowa czyli po prostu sałatka ze śledzi

Sałata ze śledzi

Sałata ze śledzi czyli po prostu sałatka śledziowa. Śledzik niedługo, bo w najbliższy wtorek, plany zapewne niejeden z Was już ma, alkoholowe czy nie, nieistotne.  Należałoby to wszystko czymś zagryźć. Wędlinka, jajco, kanapeczki jak w cieszyńskich ”społemakach” to już trochę było. Może sałatka ziemniaczana? Tę lubią wszyscy. Jak już kiedyś tych uchodźców przyjmiemy to oni też polubią. Do tego czasu zapewne zapomnimy, że karpia kiedyś podawano na wigilijnym stole. A z tą ziemniaczaną spotkało mnie miłe zaskoczenie, dorobiła się konkurentki zza południowej granicy. Konkurentka nie od parady, nasza ziemniaczana powinna czuć jej oddech na plecach. Początkowo myślałem, że to jedynie bohemofilska projekcja, skosztowałem raz, drugi i proszę.  Treściwie, ja już wódki nie pijam, ale się wzajemnie polubią, Wujek Zdzisio nielubiący owoców morza,  a gustujący w oleju, wódce I majonezie też nie wzgardzi. Ostatecznie  biała fasola, jajca, ziemniak, grzyby marynowane  i parę innych ingrediencji nie powinny wykrzywić w niesmaku gęby nikomu. Bez obaw możecie podawać na stół w najbliższy wtorek, kryzysu dyplomatycznego nie będzie. Autorem jest opisywana już w tym blogu wcześniej legenda ziemi cieszyńskiej Walburga Fójcikowa ze swoją książką Nasza Kuchnia. Tradycyjne przepisy kuchni Śląska Cieszyńskiego.

Co potrzebujemy:

dwa śledzie pocztowe*z oliwy

6 ziemniaków ugotowanych w łupinkach

1 cebula

1 jabłko

kilka grzybków kiszonych (użyliśmy podgrzybków)

pół szklanki ugotowanej białej fasoli

2 jajka ugotowane na twardo

łyżka miałkiego cukru

pieprz oliwa ocet

Ziemniaki, białą fasolę i jajka należy przygotować wcześniej. Gdy wszystkie składniki mamy gotowe, należy pokroić  ziemniaki, jabłko, cebulę, grzybki, jajka i oczywiście śledzie (śledzie matjasy w oleju sztuk 4). Następnie dorzucamy ugotowaną fasolę i wszystko łączymy, dodając do tego wymieszany ocet z oliwą (w proporcjach zależnych od gustu u mnie było to pół szklanki oliwy i ¼ octu jabłkowego, bo jest łagodniejszy), cukier i pieprz.

Dobrou chuť

* co to są śledzie pocztowe  to po prostu najlepsze tłuste matiasy pochodzące z majowych i czerwcowych połowów:-)

p.s. Sałatka śledziowa wydaje się być w zasięgu każdego co mniej rozgarniętego faceta. Dacie radę panowie.

Z innych przepisów polecamy Borůvkový a švestkový koláč z kynutého těsta czyli z kruszonką na wypasieJablečný strůdel czyli niby Austriak a jednak Turek,  Marlenka czyli tego nie można nie znać, oraz dwa klasyki, Vepřo-knedlo-zelo czyli o czym tu w ogóle gadać i Langoš czyli tego nie można nie kojarzyć.

Photo © czechypopolsku.pl

Dodaj komentarz