Dekameron 2000 czyli miłość w Pradze Vladimíra Párala

Dekameron 2000 czyli Miłość w Pradze

Dekameron 2000 czyli Miłość w Pradze Vladimíra Párala – 100 nowel obyczajowo-erotycznych z czasów pierestrojki z konieczną retrospekcją- to dość jasne, choć rzecz jasna też luźne nawiązanie do Dekameronu Giovanniego Boccaccia. Łączy je liczba nowel, być może trochę inaczej symbolicznie ujęty czas, czy też obyczajowość. Dzielą za to ramy czasowe i gatunkowe dobrodziejstwo inwentarza sławnego Włocha. Jakby przecież nie patrzeć na Dekameron 2000 czyli Miłość w Pradze, króluje tam bezokolicznik.

Z pewnością do pewnego stopnia nasz czeski Dekameron nie ma też daleko do Lwiątka Josefa Škvoreckého. Tu i tu przecież  podobnie autorzy lustrują dość zdyscyplinowane i mocno konformistycznie usposobione środowisko redakcyjno-literackie.

Skądinąd to właśnie środowisko Vladimíra Párala z tytułowym projektem wydawniczym MWP, pięknie konstytuuje splot wszystkich tych niewiarygodnie bogatych fabularnie historii.  Ten akceptuje aktualny kurs władzy, próbuje być odważny, choć tak tylko trochę, da się poprzeciągać przez paru śmiałków i zrugać przez innych. Na koniec zaś wszystko się ułoży w tandetny język socjalizmu, gdy “obowiązek wobec jutra“, “protest przeciw obojętności“, “przy nagradzaniu preferować zasługi“, przewalcuje jakikolwiek indywidualizm.

Pośród historii ,których jest od groma, przecina się jednak tych kilkoro najważniejszych bohaterów wyznaczających linię całego zbioru. Wacław Jabulka, Marek Paar, Ladik Jencz, Radka Nowaczkówna, Borziwoj Miklas, czy Alicja Obrtelówna to tak z grubsza ci główni. Vladimír Páral ich nie poddaje moralnym egzaminom, za to skrzętnie spisuje życiowe pierepałki ściśle motywowane chęcią odrobiny fizycznej bliskości. Ta wbrew czasowi tuzexów, hotelom dla dewizowych wielmożów, czy autostrady D1 bez grama warsztatu samochodowego, nie ma cienia bigoterii. Kliny, spirale, spocone męskie brzuszyska, bolesne falstarty, nadchodzące kobiece żylaki, to tutaj żaden przypadek. Potem są te dalsze, wcale nie mniej istotne, ona i on, jeden z drugim ambaras, kalkulacja, sytuacyjne opały. Pięknie się to układa, czemu dopomaga rzeczowy i zręczny język.

Dekameron 2000 czyli miłość w Pradze Vladimíra Párala to także studium miliona seksualnych przypadków z całym tonażem dowcipnych i spinanych w niewyartykułowane pointy historii.  Czyta się to migiem, z satysfakcją i uznaniem dla warsztatu autora, bowiem sama praktyczna podbudowa, i niewątpliwe elementy autobiograficzne, to dla czytelnika po chwili już oczywistość.

Zapraszamy też do zapoznania się z innymi wpisami: Arystokratka i fala przestępstw na zamku Kostka czyli nie stawiamy krzyżyka na pewnym kasztelanie, Nekompromisně czyli Iva Procházková z kapitalnym thrillerem politycznym,  Lord Mord Miloša Urbana czyli z życia Pragi końca XIX wieku,  Ota Pavel czyli Jak tata przemierzał Afrykę, Gorzki świat czyli Josef Škvorecký w swojej płynnej beletrystycznej tonacji.

Photo © czechypopolsku.pl

Dodaj komentarz