Army Family day w Landek Parku czyli Ostrawa nie przestaje zaskakiwać

Army Family day Ostrava

Nie ukrywam, że lubię Ostrawę bardziej i bardziej. Gdzieś odchodzi w niepamięć smutny ostrawski pejzaż rodem z Jana Balabána, blokowiska, hałdy górnicze, trudny czas przekształceń, gdy socjalizm powoli się kończył. Teraz nastaje nowe, gdzie cieszy secesyjna architektura, Stodolní ma swoje miejsce w sercach turystów, choć mnie akurat nie kręci, rodzą się imprezy jak Colours of Ostrava, a pogórnicze tereny rewitalizują się rychło stając się turystyczną atrakcją. Są również postindustrialne Dolní Vítkovice ze Światem Techniki i Bolt Tower, bardzo atrakcyjne pod imprezy okolice Mostu Miloše Sýkory, a ostatnio na stałe miejsce w moim sercu zagrzał Landek Park.

Zjawiliśmy się w Landek Parku przy okazji Army Family day, gdzie swoje ekspozycje miała Armáda České republiky. Lubią to dorośli, lubią to dzieci, i nawet małe dziewczynki tym razem znajdują kawał radochy, mimo że atrakcja w charakterze trochę bardziej męska. Czołgi, bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone, żołnierze instruujący, jak posługiwać się bronią, symulacje zabezpieczania obiektów strategicznych, czy kilkukrotny przelot Grippenów. Do tego pokazy ludowego zespołu Ondraše, czy fantastyczna, wręcz klezmerująca i trochę przypominająca międzywojnie orkiestra wojskowa z Ołomuńca, swoje korzenie mająca jeszcze w czasach Austro-Węgier. Solista zabawiał wszystkich kapitalną konferansjerką, było miejsce na improwizacje, standardy muzyczne szły jeden po drugim. Wszystko jeszcze dopinało codzienne, okołokempingowe ”wyposażenie” Landek parku. No i był gulasz, choć ten z polską wojskową grochówką w szranki stawać by nie miał. Wtopiłby na przedbiegach.

Gorąco Army Family day polecamy i radzimy wypatrywać końca czerwca roku 2019, gdy impreza zapewne powróci, by cieszyć oko i ucho jeszcze raz. Gdyby tak jednak się nie stało, starczy za atrakcje sam Landek Park, pole namiotowe z całą infrastrukturą, niezła gastronomia(my spróbowaliśmy poprawnego bistro), tudzież kopalniana kolejka dla dzieciaków wraz z dwoma opcjami tras górniczych do zwiedzania.

Dlaczego jednak to miejsce i impreza wzbudza naszą estymę dla Ostrawy? Bo tym różnią się miasta z surowym merkantylnym zarządcą na czele, jak Gliwice Frankiewicza, od miast gospodarz,y gdzie mieszkaniec i turysta coś znaczą. Nie da się też nie widzieć tego kapitalnego przeskoku ”cywilizacyjnego”, gdy raptem chwilę po nierównej nawierzchni A1-ki, człowiek znajduje się w quasi-skansenie, gdzie nie czuć już duszności śląska.

Zapraszam też do przeczytania relacji z wydarzenia  Rozmarné slavnosti Ostravice 2018, recenzji świetnej restauracji Pod zeleným dubem,  czy na recenzję kafkowskich Świnek morskich Ludvíka Vaculíka. masopustní koblihyPozostają jeszcze świetne przepisy czeskiej kuchni, czyli pączki po czesku(masopustní koblihy), czy wołowy gulasz z bułczanym knedlem(Český guláš a obyčejný český domácí knedlík).

Photo © czechypopolsku.pl

wóz bojowy Landek Park

orkiestra

zespół ludowy Ondraš

wojsko dzieciom

 

 

Dodaj komentarz