Krabice od bot czyli od ludzi dla ludzi tyle że po czesku tym razem

Krabice od bot akce
0

Trudno mi nawet powiedzieć, że cokolwiek będę porównywał. Dwie akcje, dwa kraje w okresie przedświątecznym, inna religijna droga i ten sam problem ubóstwa, któremu należy pomóc. Nas wiąże w pomocy pożar, powódź, czyjaś osobista tragedia, choć najlepiej gdy jej skala jest duża. Czesi są subtelniejsi, lubią afirmować siebie, ale i pomoc – i to dobrze zorganizowana – nie jest im daleka.

Polska Szlachetna Paczka jest na wskroś i do szpiku polska. Radzimy sobie w kłopotach, aktywizujemy się gdy jest życiowo pod kreską, wytrąca nas to z ”melancholii” polsko-polskiej wojny. Jest realizowana od 2001 roku, trafia precyzyjnie tam gdzie są potrzebujący, pomaga mądrze,ma już niezłą markę, swego czasu zaangażowało się w nią paru piłkarzy Realu Madryt, a dziś zapewne należy do najgłośniejszych akcji społecznych w Polsce.

Czesi u siebie są skromniejsi, co nie odbiera ich akcji ani uroku, ani skuteczności i pięknej idei. Krabice od bot występuje z podobnym przekazem, mądrze pomaga i przede wszystkim angażuje w to dzieci, które w całości biorą udział. Realizują to po raz siódmy, i po raz siódmy ”gra i buczy“. Bierzemy ze składziku, kamerliku, skądkolwiek pudełko po butach, wybieramy wiek i płeć dzieciaka i majstrujemy dla niego prezent, wszystko co owo pudełko tylko pomieści. Staramy się mądrze i pod wiek, na koniec przekazujemy gotowe cudo pod wskazany adres jakich wiele w całej republice, a paczka stawia się w wybranym świątecznym czasie u któregoś z czeskich wykluczonych dzieciaków. Radość jest ich, radości możemy nauczyć własne dzieci, rozbijając na odlew ich dotychczasowy paradygmat pt. dla siebie, a świat jest przez chwilę odrobinę lepszy.

Nie wartościuje, nie zestawiam, nie ma to w końcu znaczenia, znaczenie ma za to uśmiech jednego z drugim bajtla, u których za często on nie gości. Może tylko zwracać uwagę, że wszystko co przyjmuje się gdzie indziej, w Czechach zawsze dostanie czeski rys, coś ekstra z tej ich małej kotlinki, i tym razem jest to krabice od bot.

Jeśli najdzie Was potrzeba pomóc i się zaangażować, nie myślcie długo, bieda i ludzkie wykluczenie nie mają paszportu.

Z innych popełnionych tekstów zapraszamy do przeczytania Czyli o tym, że w Polsce nie ma lesbijek, Karel Gott czyli jak być modelowym oportunistąCzyli takie rzeczy to tylko w Czechach i Czyli takie rzeczy to tylko w Czechach vol 2.

Photo © czechypopolsku.pl

Dodaj komentarz