Kino na Granicy czyli 7.04-03.05.2018 Cieszyn – Český Těšín

kinonagranicy

To już dwadzieścia lat ”nadawania” Kina na Granicy. Od 1999 roku kiedy to jeszcze dosyć skromne wydarzenie zaszczycił największy wśród czeskich reżyserów propagator prozy Bohumila Hrabala, Jiří Menzel, sporo się zmieniło. Obecnie impreza trwa sześć dni, filmy emituje w czterech miejscach, w tym w kubistycznym Centralu z 1925 roku po stronie czeskiej, a liczba pozycji filmowych zawsze przekracza sto. Dla tych którzy chcieliby z tego zobaczyć jak najwięcej zwracam subtelnie uwagę, że siedmiodniowe wejściówki w cenie 160 zł są w sprzedaży jeszcze do 31 marca. Biorąc pod uwagę wolumen tego co można zobaczyć, cena korci i jest warta głębszego sięgnięcia do kieszeni.

Tego co uświetni tegoroczny jubileusz Kina na Granicy można się domyślić, acz program na oficjalnej stronie jeszcze nie został umieszczony. Rok 2018, pięćdziesiąt lat od Praskiej wiosny i polskiego marca 68. Te daty trzeba było jakoś zestawić, a ponieważ reprezentacja filmów traktujących o interwencji wojsk Układu Warszawskiego jest w Czechach dość znaczna będą tu zapewne mocne tytuły.Można jedynie spekulować…..Hořící Keř, Osmy, Pelíšky, Operace Dunaj, ……

Będą też oczywiście kandydaci do Czeskich Lwów które rozdane będą 10 marca. Baba z lodu Bohdana Slámy zaszczyciła Cieszyn już w zeszłym roku, choć skoro to czeski kandydat do Oskara, kto wie, może powtórzą. Jest nawiązujące do Szkoły Podstawowej Boso po ściernisku duetu Jan i Zdeněk Svěrák, tym razem osadzone nieco wcześniej, bo w czasach Protektoratu Czech i Moraw. Są Milada, oparta na historii skazanej w 1950 roku na karę śmierci Milady Horákovej, kameralna komedia Mirka Krobota Kvarteto, czy Špína Terezy Nvotovej. Nie zapominajmy też o obrazie Křižáček, pierwszym czeskim zdobywcy Złotego Globu w Karlowych Warach od piętnastu lat.

Co jeszcze? Zaproszeni goście. Są Krzysztof Zanussi, Maja Komorowska, Janusz Zaorski, same duże formaty. Dla mnie jednak przebojem będzie czeska reprezentacja. Ivan Trojan, Jan Hřebejk i Petr Jarchovský. Ponoć dwaj pierwsi potwierdzili swoją obecność. Trzeci, scenarzysta, to dla Hřebejka, człowiek od którego od czasu, gdy wspólnie wystudiowali Praską FAMU, zaczyna każdy projekt filmowy. A jakimi tytułami nas uraczą to już wielkiej wyobraźni nie wymaga. Pod jednym dachem, Czeski błąd, Pupendo, Musimy sobie pomagać, fenomenalną Nauczycielkę, zupełnię niedocenianą, i zeszłoroczny film, Ogród rodzinny. Przyjaciel. Ten ostatni wydaje się niespójny i chyba się naszej filmowej parze nie powiódł. Arcydzieła przecież nie mogą powstawać co dwa lata.

Ivan Trojan, aż trudno uwierzyć, by gdzieś między “Dejvickém divadlem, Dabing street, kolejnymi reklamami telewizyjnymi i przemyślaniem z Jiřím Strachem o kolejnej świątecznej odsłonie Anděl Páně, czy planowanej na 2019 rok bajce Dlouhý, široký a bystrozraký , mógł znaleźć czas na cieszyński festiwal. Czy się tak jednak stanie czy nie, portfolio ma grube, od Samotnych według scenariusza Petra Zelenky, Opowieści o zwyczajnym szaleństwie, aż po Wacława, Osmy nie zapominając też o Dziurze Mirka Krobota, gdzie za pierwszoplanową rolę dostał przed dwoma laty Czeskiego Lwa. Słowem do wyboru do koloru…nie ..ja wciąż nie wierzę, że będzie Ivan Trojan.

Podsumowując wszystkich serdecznie zachęcam i mimo iż imprezie zainteresowania nie brakuje, bywa tłoczno, a z części filmów przyjdzie Wam zrezygnować dobrowolnie bądź nie, takiego zgrupowania filmu pogranicza w jednym miejscu nie uświadczycie nigdzie. Sam Cieszyn to też nie niedostępna lokalizacja, a Ci którym się nie poszczęści na jeden film z drugim, pozostaje Wzgórze Zamkowe, piękna Starówka, spacer bulwarami po czeskiej stronie, czy szybkie zakupy zakropione inkrustrem czeskiego lagera.Zapraszam do recenzji czeskiego kina, nie tylko tego z ostatnich lat.

Zapraszam też do recenzji pewnego nie tylko czeskiego fenomenu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych czyli  Czeskie kino doby normalizacji czyli z propagandą w tle,

Kino na Granicy 7.04-03.05.2018 CIESZYNČESKÝ TĚŠÍN

Photo © kinonagranicy.pl

Dodaj komentarz