Cztery czarno-białe wtorki, Miloš Forman i Kino Kosmos czyli nie przegapcie tej okazji

Kino Kosmos Katowice
0

Jego synowie bliźniacy, Matěj i Petr mając świadomość, że ich czas z Tatą mocno gęstnieje, a wspólny poker wkrótce okaże się już tylko miłym wspomnieniem,chcieli się pożegnać. Życie w takich chwilach potrzebuje słów, bo próbujemy oswoić to z czym i tak nie umiemy się zmierzyć. Miloš Forman nie udźwignął chwili, nie lubił patosu i starczyło mu zwyczajne – nazdar. Život jde dál. Można się dziwić, gdy jednak traci się dwoje rodziców w obozie koncentracyjnym, a szczenięce lata przypadają na internat dla ofiar II wojny światowej w Poděbradech, organizm zostaje zahartowany błyskawicznie. Od takich ludzi nie wymaga się już potem patosu, udźwignęli przecież znacznie więcej, a sam Forman do tego był tak cholernie zdolny.

Miloš Forman ukończył Praską FAME(Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze),krótko pracował w telewizji, by już w 1963 roku zadebiutować ze złożonym z dwóch nowel Konkursem.

Autentyczne ujęcia z Teatru Semafor, surowość i wąski profil Konkursu to czas eksperymentów młodego Formana, gdy Czechosłowacka Nowa Fala się dopiero rodzi. Pozorne amatorstwo, dłużyzny, niby niezaaranżowana filmowa rzeczywistość wyznaczą trend dla całej szkoły, ale pojawi się też element, który z Formanem pozostanie na zawsze, muzyka.

W tym samym roku powstał jego pierwszy pełnometrażowy Czarny Piotruś(Černý Petr), obraz niedopowiedziany, pełen banału, pytań bez odpowiedzi i pozornej powierzchowności z konfliktem generacji w tle.

Potem jest jeszcze gorzka komedia Miłość blondynki(Lásky jedné plavovlásky) i Pali się moja Panno(Hoří, má panenko). Dalej był już lot za ocean po inwazji wojsk Układu Warszawskiego w 68 roku, dwa Oskary i niezliczona liczba dalszych nagród i filmów. Przeżył kilkadziesiąt wspaniałych i twórczych lat przedzielonych praską wiosną, by pożegnać się z nami dopiero w tym roku.

Jeśli więc mamy oddać mu jakikolwiek hołd niech będą to te stare cztery wspomniane perełki poprzedzające całą jego twórczą drogę.

Kino Kosmos -Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach zaprasza na cykl czterech wtorków, 17 i 31 lipca, oraz 7 i 21 sierpnia, by przypomnieć sobie już tego trochę bardziej zakurzonego Miloša Formana. Na pewno wszystkim nam  wyjdzie to na  zdrowie.

Dla spragnionych ciekawych czeskich inicjatyw telewizyjnych traktujący o największej tragedii w dziejach Czechosłowackie górnictwa film Dukla 61, czy o tym, że potrzeba było Polki by pokazać Czechom ich własną historię, czyli Gorejący krzew (Hořící keř) Agnieszki Holland. Pozostaje też mistrz reportażu, nieodżałowany Ota Pavel,  i jego Puchar od Pana Boga(Pohár od Pánaboha) oraz Jak Tata przemierzał Afrykę(Jak šel táta Afrikou)

Może też kogoś zainteresuje czeski dizajn.

Photo © czechypopolsku.pl

 

 

Dodaj komentarz